Skip to Content
Pelējuma nopietnās sekas un kā jūs varat no tām atbrīvoties

Pelējums: mitruma tumšā puse

Viss, kas jums jāzina par pelējumu un tā iedarbību.

Pelējums ir sēnītes veids, kas attīstās no sīkām sporām, kuras pārvietojas pa gaisu. Lai augtu, tām nepieciešams ūdens, un tas ir cēlonis, kādēļ pelējums parasti attīstās ap slapjām vai mitrām virsmām. Tas nozīmē, ka pārmērīgi augsts mitrums jūsu mājās var būt cēlonis, kas rada melno pelējumu vai miltrasu.

Mitras un slapjas vietas jūsu mājās var radīt piemērotu vidi pelējuma attīstībai.

Kas izraisa pelējumu? Augsts mitrums var izraisīt pelējuma un citu sēnīšu tipu augšanu. Ja iekštelpās ir augsts mitrums, pastāv iespēja, ka notiks kondensācija, kas ļaus ūdenim uzkrāties. Ja šim ūdenim nav kur aizplūst, un tas nevar izžūt, tas sāk uzsūkties jūsu mājas virsmās un tur attīstīt šo toksisko parādību - pelējumu vannas istabā vai pelējumu pagrabstāvā. Kā vispārējs likums, ja relatīvais mitrums ir virs 70 %, var attīstīties pelējums un citi sēnīšu veidi.


Pelējumu var viegli noteikt, jo jūs to varat redzēt un/vai saost flīžu šuvēs jūsu dušas telpā, uz mitrām sienām, griestiem un virsmās ārpus telpām. Atkarībā no pelējuma daudzuma, tā krāsa izskatīsies melna, zaļa vai kā zili traipi. Dažreiz jūs to varat saost, bet nevarat pamanīt, kas padara pelējuma noņemšanu grūtāku. Taču, ir būtiski neignorēt smakas, jo pat mazi daudzumi var nozīmēt, ka telpā ir pietiekami daudz mitruma tālākai pelējuma augšanai

Bet kāda ir pelējuma līdzdalība? 
Pelējums var bojāt jūsu īpašumu un var parādīties jebkurā mitrā vietā jūsu mājās, piemēram, kā pelējums dušas telpā, uz griestiem vai sienām. Sienu krāsojums un mēbeles var nopietni ciest. Taču pelējums ne tikai bojā jūsu mājas virsmas, bet var ietekmēt arī jūsu labklājību. Pelējuma iedarbība var izraisīt biežākas alerģiskās reakcija, piemēram, ādas niezi, šķaudīšanu, klepu un deguna aizlikumu.


Kā atbrīvoties no pelējuma? Ja jūs vēlaties zināt kā notīrīt pelējumu vai kā to noņemt, tas ir diezgan vienkārši: notīriet ietekmēto laukumu un izmantojiet atzītu pretpelējuma līdzekli. Bet kā novērst pelējuma rašanos no jauna? Lai novērstu pelējuma atkārtotu parādīšanos, jums ir jāizvairās no pārmērīga mitruma līmeņa jūsu mājās un jāmēģina uzturēt iekšējās virsmas sausas. Mitruma līmeņa uzturēšana zem 60 procentiem ir lielisks pasākums, lai izvairītos no pelējuma un miltrasas. Mitruma absorbents [Saite: 3. Mitruma absorbenti] šajā gadījumā būs parocīgs, jo šī ierīce palīdz samazināt pārmērīgo mitrumu un var būt labs pasākums pēc pretpelējuma apstrādes.

Jūs varētu interesēt arī